Využijte do sobotní půlnoci 15% slevový kód AKCE15 pro nákup nad 999 Kč!

ČAJE BÁBY RADNICKÉ NA MÍRU VŠEM ŽENÁM

Čaje Báby Radnické se spolehlivě postarají o harmonii ženského těla. Proč tomu tak je?

To, že je správný a pravidelný pitný režim pro lidské zdraví naprosto zásadní, ví i každé malé dítě. Ačkoli bychom během dne měli vypít největší podíl vody, mnohdy je potřeba si pitný režim obohatit také o jiné nápoje. Zcela vynechat bychom měli slazené nápoje a limonády, které by měly mít v našem pitném režimu jen minimální zastoupení. Jejich lepší alternativou jsou samozřejmě ovocné a zeleninové šťávy. Kromě nich si však mnozí z nás rádi dopřejí i dobrou kávu nebo bylinkový čaj. Silné aroma a nahořklá chuť kávy je nezaměnitelná, a leckdo si bez ní nedokáže ranní vstávání ani představit. Avšak ani káva by neměla být hlavním zdrojem denní dávky tekutin. V rámci pravidelného pitného režimu můžeme zvolit jinou cestu a tou jsou čistě přírodní čaje Báby Radnické s vyladěným obsahem bylinek. Harmonicky sestavené byliny mají na tělo relaxační a uvolňující účinky, podporují dobrý spánek, zároveň působí jako antioxidanty. Jsou tak cenným přínosem nejen pro tělo, ale také pro duši.

Život a umění Báby Radnické

Léčitelka a bylinkářka Božena Kamenická, která je spíše známá pod jménem Bába Radnická, se dostala do povědomí široké veřejnosti především díky svému bylinkářskému umění, podrobné znalosti účinků bylin a schopnosti přesné diagnostiky lidských neduhů. Právě její neobvyklé léčitelské dovednosti zapříčinily, že jsou i v dnešní době masti a čaje Báby Radnické mezi lidmi tolik vyhledávané.  Božena Kamenická se narodila 7. srpna roku 1898 v Janštejně nedaleko Jihlavy jako jedno z deseti dětí. Své léčitelské poslání započala studiem na odborné škole v České Lípě, jejíž specializací byla rehabilitace a přírodní léčba především s pomocí bylin. Svou praxi odstartovala Božena Kamenická ve svých 28 letech právě v České Lípě, odkud se však musela spolu se svým manželem v roce 1939 na začátku německé okupace odstěhovat. Útočiště našla na Plzeňsku u své sestry Anny v malém městě Radnice. Právě odtud pochází její přízvisko, pod kterým ji zná široká veřejnost - Bába Radnická. V roce 1950 se Božena Kamenická odstěhovala do Tymákova u Plzně, kde pokračovala ve svém léčitelském umění. Po patnácti letech se však vrátila zpět do Radnic. Život připravil Boženě Kamenické nejedno trápení, ale pravděpodobně nejbolestivější zkouška osudu pro ni byla ztráta syna, jenž zemřel při autonehodě v pouhých 5 letech. Tři roky po ztrátě jediného syna adoptovala Božena Kamenická spolu se svým manželem šestitýdenního chlapečka Jaroslava, jenž byl synem jejího bratra Otakara. Do své rodiny nakonec manželé Kameničtí přijali i chlapcovy další dva bratry, jelikož jejich otec Otakar náhle ovdověl, a proto raději výchovu svých synů přenechal sestře Boženě a jejímu muži. Ve svých osmdesáti letech se pak přestěhovala do Plzně, aby mohla žít nablízku svým třem synům. Zemřela ve věku 98 let v září roku 1996.

Osobitý přístup a netradiční metody

Unikátní diagnostika Báby Kamenické spočívala v pozorování a zahřívání vzorku moči nad kahanem. Často své bylinkářské umění označovala za „nevysvětlitelné”. Ostatně jak sama říkávala: “Léčivé byliny mám v srdci a duši. S tím jsem se narodila.” Božena Kamenická se proslavila především díky své intuici a vnitřnímu daru přesně rozpoznat, co daného pacienta sužuje. Ačkoliv Božena Kamenická zasvětila celý svůj život bylinkám a jejich blahodárným účinkům, tradiční medicínou neopovrhovala. Nikdy se nepouštěla do léčení nemoci, u které vytušila, že na ni nebudou bylinky stačit a dokázala svým pacientům doporučit návštěvu lékaře. S některými lékaři dokonce i dlouhodobě spolupracovala. S důvěrou si chodili pro radu k Bábě Kamenické nejen lidé ze všech koutů naší republiky, ale i ze zahraničí. Dokázala připravit unikátní recepturu a kombinaci bylin pro pacienty se špatnou funkcí ledvin, jater, žaludečními obtížemi, záněty močových cest, dýchacími problémy a dokonce i neplodností. Velké úspěchy také zaznamenává v léčbě ekzémů u dětí. Dodnes se podle její původní receptury připravují masti a čajové směsi známé jako čaje Báby Radnické.

radnicka

Jaké bylinky mohou obsahovat čaje Báby Radnické?

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý, rovněž známý jako heřmánek lékařský, je jednoletá bylina, jejíž květ se hojně využívá pro přípravu odvarů a čajů. Heřmánek je unikátní svými zklidňujícími účinky, které ocení především lidé s poruchou spánku. Za zmínku stojí i jeho protizánětlivé působení na lidský organismus a schopnost pomoci ženám s nepravidelností menstruace.

Dobromysl obecná

Origanum vulgare neboli Dobromysl obecná je keříková bylinka s drobnými zelenými lístky, která je zdraví prospěšná především díky svým blahodárným účinkům na dýchací cesty a žaludek. Pomáhá proti průjmu a menstruačním bolestem, zklidňuje kašel a záněty dýchacích cest.

Růže šípková

Šípková růže (nebo také zjednodušeně šípek) je keřovitá rostlina, z níž jsou oblíbenou přísadou do čajů její pupeny a plody. Pomáhá posilovat imunitu a zvyšovat odolnost organismu, pročišťuje krev, snižuje horečku a je vhodná proti zánětům močových cest. O dalších blahodárných účincích šípku se můžete dozvědět více v našem herbáři.

Meduňka lékařská

Pozoruhodná bylinka s lehce citronovým aroma, kterou známe pod názvem Meduňka lékařská, je oblíbená hlavně pro své zklidňující účinky a pozitivní vliv na psychiku. Ulevuje od bolestí hlavy, pomáhá při nespavosti a znatelně zmírňuje menstruační bolesti. Meduňka je také vhodná při plynatosti a žaludečních potížích.

Řebříček

Řebříček obecný, jehož květy a nať jsou obsaženy v původní receptuře čaje Báby Radnické, je ženám přínosný především díky svému působení na harmonický, pravidelný a bezbolestný průběh menstruace. Rovněž také pomáhá snižovat projevy menopauzy, jakými jsou návaly horka a nadměrné pocení či migrény spojené s poklesem ženských hormonů.

Veškeré tyto bylinky (a ještě nějaké navíc) obsahuje také Adiel čaj Báby Radnické. Bylinný čaj nikdy nevařte, pouze jej přelijte horkou vodou a nechte 10 až 20 minut louhovat. Ideální je pití bylinkového čaje alespoň půl hodiny před jídlem, dvakrát denně. Čaj si připravujte vždy čerstvý a dodržuje doporučené denní dávkování.

 

 

ZDROJE:

https://www.rozmaryn.eu/lecitalka-bozena-kamenicka-baba-radnicka

https://web.archive.org/web/20100814235120/http://janoch.borec.cz/lecitele/kamenicka.html