CO NEJČASTĚJI NARUŠUJE MENSTRUAČNÍ CYKLUS?
Menstruační cyklus je složitý děj, ve kterém se tu a tam mohou objevit problémy. Které to jsou?
Všechny si to tak přejeme. Mít běžnou délku i podobu menstruace, netrápit se hormonální výkyvy, počítat s přirozenou ovulací. Zkrátka prožívat zdravý menstruační cyklus, který se obejde bez jediného mráčku. Přestože je ženské tělo díky svým schopnostem výjimečné, může občas chybovat. Najednou vám může do života vstoupit celá řada nepříjemností, které naruší jinak poklidný menstruační cyklus.
Jaké problémy mohou narušit menstruační cyklus v jeho jednotlivých fázích?
Běžný menstruační cyklus zpravidla mívá délku 28 dní, přičemž je rozdělený do čtyř zásadních fází:
1. Fáze – Menstruace
Přirozená menstruace trvá nejčastěji 2-7 dní. Po dobu těchto dní dochází ke ztrátám krve včetně endometria, které společně mohou dosáhnout objemu 50 až 80 ml. Tělo v tu chvíli produkuje několik hormonů a také enzymů, jako třeba plazmin, který zabraňuje srážení menstruační krve. Společnými silami se snaží o to, aby se děloha pečlivě očistila a byla následující cyklus připravena pro případné otěhotnění.
Pokud ovšem menstruační cyklus nepracuje správně, mohou se dostavit následující obtíže:
Dysmenorea – je bolestivá menstruace, která je doprovázena nevolnostmi, křečemi v podbříšku, zvracením i průjmem.
Premenstruační syndrom – soubor velmi nepříjemných obtíží, které se mohou projevit z fyzické i psychické stránky.
Premenstruační a postmenstruační krvácení – jedná se o krvácení, které se objevuje několik dnů před i po menstruaci, tedy v období, kdy by k němu docházet nemělo.
Hypermenorea a hypomenorea – silné nebo naopak slabé krvácení, avšak při normální délce cyklu.
Menoragie – silné a zároveň prodloužené krvácení.
Amenorea – úplné vynechání menstruace, ke kterému může dojít v důsledku onemocnění v oblasti dělohy či vaječníků.
Polymenorea – příliš časté opakování menstruace.
Oligomenorea – je naopak méně časté krvácení v delším časovém rozestupu.
Bylinný koncentrát Energy Gynex obsahuje chaluhu bublinkatou, která podporuje pokles estrogenu u žen, mochnu husí a kontryhel obecný, který podporuje menstruační komfort a jiné byliny. Gynex je velice oblíbený bioinformační přípravek se širokospektrálním účinkem.
2. Fáze – Folikulární fáze
Po menstruaci přebírá slovo FSH, což je hormon stimulující folikul (produkovaný buňkami hypofýzy), díky kterému začne ve vaječníku růst několik míšků spolu s vajíčky. Jejich obaly produkují důležité estrogeny, zejména estradiol. Díky jeho působení se ve vaječníku vyvine kvalitní a oplodnění schopné vajíčko, které čeká na třetí fázi cyklu – ovulaci.
V souvislosti s FSH se může objevit:
Vysoká hladina FSH – může značit anovulaci, předčasnou menopauzu, ale také selhávání vaječníků v důsledku onemocnění.
Nízká hladina FSH – značí sekundární selhávání vaječníků v důsledku onemocnění hypofýzy nebo hypothalamu.
Oogeneze – jedná se o selhání během zrání vajíček.
ADIEL vitamíny pro ženy FertilONA forte plus s unikátním složením v celulózových kapslích. Jedná se vitamínový doplněk stravy pro ženy, jehož obsahem je kvalitní Andská bylina maca peruánská, která je považovaná za přírodní fytoestrogen, podporuje hormonální systém ženy, její plodnost a sexualitu.
3. Fáze – Ovulace
Když je vajíčko plně vyvinuté, začne tělo produkovat dostatek estradiolu, díky kterému dojde k uvolňování luteinizačního hormonu. V ten okamžik se spouští ovulace, která obvykle probíhá 12-14.den cyklu a obyčejně trvá 48 hodin. Vajíčko posléze putuje vejcovodem do dělohy, kde vyčkává na oplodnění. Ovulace bývá často doprovázena ovulačními bolestmi. Typické jsou zejména změny na děložním čípku a také cervikálním hlenu, který spermiím usnadňuje cestu k vajíčku.
Pokud ovšem nepracuje menstruační cyklus správným způsobem, mohou se dostavit následující poruchy ovulace:
Anovulace – jedná se o okamžik, kdy k ovulaci vůbec nedochází. Anovulace většinou zastavuje menstruační cyklus a to nejen z hlediska ovulace, ale i menstruačního krvácení.
Oligoovulace – je nepravidelná a vzácná ovulace, která se u žen objevuje v menší míře a delším intervalu, než je obvyklé.
Šikovným pomocníkem může být Čaj Ludmily Mojžíšové, který je speciální doplněk stravy. Bylinná směs nahrubo nasekaných kvalitních bylin. Květ hluchavky a řebříček zajišťují menstruační a premenstruační komfort ženy. Šípek, řebříček a čekanka přispívají ke správné funkci močových cest a ledvin. Truskavec ptačí a heřmánek podporují normální činnost dýchacího systému. Šípek, dobromysl a jitrocel kopinatý jsou antioxidantem a vytvářejí přirozenou obranyschopnost. Oproti jiným čajům se stejnou recepturou obsahuje ADIEL Čaj Ludmily Mojžíšové květ hluchavky, který je obtížnější na uchovávání, nicméně má nejvyšší obsah účinných látek v rostlině. Bylinný čaj nyní nabízíme ve formě sáčků.
4. Fáze – Luteální fáze
Mezi ovulací a menstruací se nachází poslední období – luteální fáze, která zakončuje menstruační cyklus. Ta zpravidla netrvá déle než 16 dnů. V tomto okamžiku dochází k dramatickému poklesu estrogenu a naopak prudkému nárůstu hladiny progesteronu, který je produkován žlutým tělískem, jež vzniká po prasknutí folikulu. Ten je důležitý také v případě raného těhotenství a drží nad oplodněným vajíčkem ochrannou ruku. Vysoká hladina progesteronu zvyšuje tělesnou teplotu, proto můžeme v tomto období poznat ovulaci díky vyšší bazální teplotě. Progesteron také stojí za růstem děložní sliznice, kde je vajíčko nachystané na oplodnění. Pokud k němu nedojde, po konci luteální fáze vajíčko zaniká, bazální teplota spolu s hladinou progesteronu klesne a dochází k menstruaci.
Během luteální fáze však může dojít k následujícím problémům:
- Nedostatečná funkce žlutého tělíska – žluté tělísko během menstruační cyklu nefunguje správně, proto se embryo nemůže na sliznici dobře zahnízdit, případně je i po úspěšném zahnízdění odplaveno menstruací. Bývá častou příčinou neplodnosti.
- Nedostatek progesteronu – je nižší hladina progesteronu, než jaká by v ideálním případě měla být. Způsobuje neplodnost a také přerušení těhotenství v jeho raných fázích.
Podpořit funkci žlutého tělíska můžete také s pomocí produktu Drmek s vitamínem E a vitamíny FertilCare. Sada obsahuje vitamíny pro ženy FertilCare a kapsle Drmek FORTE s vitamínem E. Vitamíny Fertilcare jsou potravinovým doplňkem stravy pro ženy obsahující speciální kombinaci vitamínů a minerálů, především kyselinu listovou, která přispívá ke správnému růstu zárodečných tkání během těhotenství a stejně jako vápník, hořčík nebo železo se podílí na správném procesu dělení buněk. Obsahem vitamínů je také jód, který napomáhá k normálnímu fungování štítné žlázy nebo vitamín B6 regulující hormonální aktivitu. Vitamíny s kyselinou listovou jsou vhodné pro těhotné. Drmek působí na produkci ženských hormonů progesteronu, ulevuje při menstruačních potížích, pomáhá při menopauze.
ZDROJ:
http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=10&pid=10&gid=000100
https://www.verywellfamily.com/anovulation-and-ovulatory-dysfunction-1959926