CO SI ZAJISTIT PŘEDTÍM, NEŽ OTĚHOTNÍTE?
Plánujete děťátko?
Projděte si následující kontrolní seznam, kterým byste se měli řídit:
Domov
- Popovídejte si o všem s partnerem, ujistěte se, že Vy a Váš partner jste stejně naladěni
- Odstraňte z domu všechny chemikálie, které mají značný vliv na plodnost
- Zkontrolujte svoji pojistku, zvažte případné připojištění
- Naplánujte si rozpočet na dítě
Těhotenství je složitý proces a může nastat pouze za těchto podmínek
- Kvalitní zralé vajíčko
- Spermie v dostatečném množství a kvalitě, vejcovody se dostanou k vajíčku.
- Spermie musí oplodnit vajíčko.
- Oplodněné vajíčko se musí ukotvit v děloze a začne růst.
- Proto před plánovaným těhotenstvím doporučujeme zdravě jíst a stravu doplnit vitamíny, speciálně vyvinutými tak, aby působily na kvalitu vajíčka ženy, a vitamíny
- pro muže pro kvalitní spermiogram.
Doporučujeme užívat tyto vitamíny minimálně 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím.
Dále doporučujeme cvičení dle Metody Ludmily Mojžíšové, cviky, které přirozenou cestou ovlivní pravděpodobnost početí.
Další rady
Zvyšte přísun kyseliny listové (obsažena ve vitamínech určených pro ženy před plánovaným těhotenstvím). Tu užívejte po celou dobu pokusů o otěhotnění a pokračujte ještě 3 měsíce, během prvního trimestru. Jezte dostatek ovoce a zeleniny.
Doplňujte vápník
Uvádí se, že denní dávka vápníku by měla činit 800 – 1000 mg denně, u kojících žen ještě asi o 500 mg více. Nedostatečný příjem vápníku může vést k osteoporóze. Nejdůležitější zdroj vápníku představuje listová zelenina, ořechy, ovesné vločky.
Pitný režim
Dodržujte pitný režim. V těhotenství se zvyšují nároky na příjem tekutin, nezanedbávejte tedy pitný režim ani v přípravné fázi.
Vyhýbejte se zácpě
Udělejte vše proto, abyste netrpěla zácpou. Zácpa by se vám totiž v těhotenství ještě zhoršila. Jednoznačně pravidelné stolici prospívá pitný režim, konzumace dužnatého ovoce, min. 4 kusů zeleniny denně a celozrnného pečiva.
Sportujte
Pohyblivé tělo s vysokým podílem svalové hmoty snáší těhotenství lépe a rychleji se navrací k původním proporcím. Některé sporty (plavání, ortoped, spinning, pilates) můžete nadále provozovat i první dva trimestry, a tím omezit vznik tukových polštářků a zácpy. Organismus musí být ale na pohyb navyklý již před otěhotněním. Cvičte dle metody L. Mojžíšové. Rozhýbáte pohlavně důležité orgány, dojde k jejich prokrvení, oživení, mobilizujete si správné držení těla a tím i správnou polohu dělohy.
Kouření
Kouření může negativně ovlivnit plodnost a spermie. Kouření v těhotenství může vést k potratu, narození mrtvého plodu nebo předčasného porodu. Kouření může negativně ovlivnit plodnost a spermie.
Zvládání stresu
Snažte se najít způsob, jak snížit stres ve vašem životě. Možná zkuste jógu, plavání, kupte si něco hezkého, urovnejte rodinné vztahy a myslete pozitivně. Hodně se smějte, smích má vliv na šťastný duševní stav. Pokuste se vytvořit prostředí pro zábavný sex, z milování se nesmí stát povinnost za účelem otěhotnění. Nemyslete stále na to, proč se Vám nedaří otěhotnět. Zkuste autosugesci, kde se stále budete opakovat, že není žádný problém s otěhotněním.
Hmotnost
Je důležité nemít velkou nadváhu. Zdravá hmotnost je důležitým krokem v době početí. Velká nadváha snižuje plodnost. Podívejte se na vyváženou stravu s množstvím obilí, ovoce, zeleniny a malé množství organických masa a ryb, možná vyhledejte radu u odborníka.
Konzumace alkoholu
Nedoporučuje se pití alkoholu před ani během těhotenství. Konzumace alkoholu může zvýšit riziko potratu a abnormality plodu. Alkohol může mít rovněž vliv na kvalitu zdravých spermií, takže i pro muže je vhodné alkohol omezit.
Léky
Poraďte se s vaším praktickým lékařem nebo specialistou, zda případné léky, které užíváte nemají negativní vliv na plodnost. Je také důležité, zda volně prodejné léky, které užíváte Vy a Váš partner nemohou mít vliv na plodnost a počet spermií.