ENDOMETRIÓZA: CO VÁS ČEKÁ, KDYŽ SE VE VAŠEM ŽIVOTĚ OBJEVÍ?
Endometrióza dokáže ženy v reprodukčním věku velmi potrápit. Jak se projevuje a co vůbec způsobuje?
Reprodukční systém každé ženy je fascinující svou jedinečnou funkcí. Celá pánevní oblast se skládá z několika důležitých orgánů, které jsou mezi sebou propojené a na jejichž činnost působí nejen hormony, ale i spousta dalších vlivů. Není pochyb o tom, že právě ženský reprodukční systém je velmi složitý, bohužel také náchylný na řadu onemocnění, která znepříjemňují život doprovodnými příznaky, ale třeba také tím, že komplikují snahu o početí miminka. Jednou takovou nemocí je endometrióza, která dokáže ženám připravit velmi krušné chvíle.
Co je endometrióza?
Endometrióza, která postihuje přibližně 5-10 % žen v produktivním věku, je častým, bolestivým a mnohdy také chronickým onemocněním, při kterém se buňky endometria (sliznice děložní výstelky) vyskytují na vaječnících, střevech, nezřídka také mimo dutinu břišní. Za běžných okolností dochází u zdravých žen v průběhu měsíčního cyklu k nárůstu děložní sliznice, která se při neúspěšném početí odloučí za pomoci menstruačního krvácení. V případě endometriózy, která uvízla mimo děložní sliznici, je podobný průběh zcela nemožný. Není totiž cesty, kterou by se mohla z těla vyloučit. I přestože se na první pohled může zdát, že v případě takových nálezů se s nesprávně umístěnými buňkami nic neděje, je tomu přesně naopak. Endometrium uložené kdekoliv v těle totiž reaguje na změny v hladinách pohlavních hormonů. V době menstruace proto dochází v ložiscích endometriózy k růstu buněk, ke krvácení a v neposlední řadě i k rozvoji zánětu, tvorbě jizev či adhezí. Endometrióza však může mít u každé ženy zcela jiný průběh, a to v závislosti na rozsahu a umístění jednotlivých ložisek.
Co způsobuje endometriózu?
Ačkoli s endometriózou bojuje řada žen, doposud není zcela zřejmé, co ji vlastně způsobuje. Žádná z teorií totiž dodnes nebyla vědecky prokázaná. Pojďme se však podívat na nejčastější domněnky:
- Odborníci se domnívají, že jednou z příčin může být takzvaná retrográdní (neboli zpětná) menstruace, tedy stav, kdy menstruační krev neodchází skrze pochvu, ale natéká do pánevní dutiny a odtud putuje do oblasti břicha.
- Další teorií je myšlenka, že některé hormony mohou přispívat k tvorbě buněk, jež se následně usazují mimo dělohu. Svou podobou pak mohou být velmi podobné buňkám, které vystýlají vnitřek dělohy.
- Někteří odborníci nevylučují ani stav, kdy se některé oblasti v dutině břišní přemění na endometriální tkáň. To se může stát, protože buňky v břiše rostou z embryonálních buněk, které mohou měnit tvar a působit jako endometriální buňky.
- Vědci také pracují s alternativou, že endometriální buňky mohou být transportované z dělohy prostřednictvím lymfatického systému.
- Za rozvoj endometriózy může podle některých odborníků také vada genetiky, stejně tak toxiny v životním prostředí.
- Poslední tvrzení pracuje s myšlenkou, že endometrióza má svůj počátek už ve fetálním období, kdy dochází k nesprávnému umístění buněčných tkání, které následně začnou reagovat na hormony v pubertálním období.
Rizikové faktory endometriózy
Ačkoli není úplně známé, co endometriózu způsobuje, existuje řada okolních faktorů, které se mohou podílet na jejím výskytu. Mezi ně patří zejména rodinná, těhotenská i menstruační anamnéza, stejně tak věk. Ze statistik vyplývá, že větší sklony k rozvoji endometriózy mají zpravidla ženy ve věku 30-40 let, které ještě nerodily. Velkou roli hraje také historie menstruačního cyklu, přičemž vyšší míru rizika mají ženy, které začaly menstruovat mnohem dříve, trpí na kratší cykly a větší intenzitu krvácení.
Jak se endometrióza projevuje?
Zatímco některé ženy mohou endometriózu prožívat bezpříznakově, většina žen její přítomnost doslova protrpí. Mezi nejčastější symptomy patří zejména:
Bolestivá a atypická menstruace - obvyklým příznakem je především bolestivá menstruace. Ženy si v takovém období stěžují převážně na velkou bolest v oblasti celé pánve i beder, která může vystřelovat až do nohou. Některé ženy ovšem bojují také se samotnou intenzitou krvácení, které může být silné a trvat podstatně delší dobu. Výjimkou není ani hojný odchod větších kusů děložní sliznice, stejně tak krvácení mimo menstruaci.
Bolesti v podbřišku - ženy, které trpí endometriózou, mohou také zpozorovat pravidelné bolesti v pánevní oblasti mimo menstruační období.
Bolestivý pohlavní styk - nepříjemné bolesti se mohou objevovat také během pohlavního styku. V závislosti na umístění jednotlivých ložisek endometriózy se mohou nepříjemné pocity objevovat zejména v důsledku konkrétních sexuálních poloh.
Neschopnost početí - endometrióza bohužel patří také k onemocnění, které nepříznivě ovlivňuje reprodukční schopnost ženy. Přirozené početí ovšem není zcela nemožné, pouze se snižuje pravděpodobnost uchycení vajíčka, mimo jiné také hrozí větší riziko spontánního potratu nebo mimoděložního těhotenství. Léčba neplodnosti bývá většinou naprosto nezbytná, přičemž lékaři se u takové diagnózy nejvíce přiklánějí k asistované reprodukci.
Dá se endometrióza léčit?
Endometrióza obecně patří k onemocnění, které se mnohdy těžko diagnostikuje a také následně léčí. Při podezření na endometriózu bývá první krokem ultrazvuk, ovšem nejlepší metodou stále zůstává hysteroskopie či laparoskopie, při níž lékaři detailně prohlédnou celou pánevní oblast a také dokážou odstranit ložiska endometriózy. Úplně vyléčení je v některých případech nemožné, ovšem stále existují metody, díky nimž se projevy endometriózy dají úspěšně zmírnit. Podpořit léčbu endometriózy je možné následujícími způsoby:
- Konzervativní léčba - zpočátku většina odborníků nejprve volí léčbu za pomoci hormonální terapie, která může zmírnit bolest a zastavit progresi endometriózy. Lékaři také doporučují hormonální antikoncepci, která pomáhá omezit hromadění endometriální tkáně. V horších stádiích tohoto onemocnění mohou lékaři navrhnout také léčbu ve formě podávání hormonů, které zcela zastaví menstruační krvácení. Hormonální léčba v současné době nabízí poměrně rozmanité možnosti a podle odborníků vykazuje velmi dobře výsledky.
Léčbu endometriózy můžete samozřejmě po dohodě s lékaři podpořit také bylinkami, které harmonizují činnost hormonálních hladin. Mezi takové bylinky se řadí například kontryhel, který upravuje menstruační cyklus, peruánská maca nebo třeba také vilcacora.
- Operativní léčba - pokud však žena touží po miminku a lékaři usoudí, že hormonální léčba nefunguje tak, jak by měla, přistupují ke konzervativní chirurgii (především laparoskopii), která odstraní endometriální ložiska bez poškození reprodukčních orgánů. Pokud je další těhotenství u ženy vyloučené a zdravotní stav se vlivem endometriózy rapidně zhoršuje, v krajním případě mohou lékaři navrhnout úplné odstranění dělohy.
ZDROJE:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
https://www.healthline.com/health/endometriosis