IVF 1. DÍL – CO JE IVF A JAK SE NA NĚJ PŘIPRAVIT?
Rozhodli jste se, že podstoupíte IVF? Vysvětlíme vám, co vás během celého procesu čeká.
Pokud se delší dobu snažíte o miminko a máte za sebou několik neúspěšných pokusů, jistě jste začali uvažovat o tom, že podstoupíte jednu z metod asistované reprodukce. Takové rozhodnutí ale u většiny z nás vyvolá řadu otázek, na které se vám pokusíme odpovědět ve spolupráci s čtenářkou Martinou, která si před lety prošla IVF.
Co znamená IVF?
IVF (in vitro fertilizace) je proces, který umožňuje splynutí vajíčka se spermií mimo tělo ve skleněné nebo plastové nádobce v laboratoři. Jedná se o jednu z metod asistované reprodukce, která se používá v okamžiku, kdy je přirozené početí miminka obtížné nebo zcela nemožné. Indikovaná je u všech párů, které se potýkají s reprodukčními problémy. Mezi ně řadíme zejména nepravidelnou ovulaci, nízký počet spermií a jejich zhoršenou pohyblivost, chybějící nebo zablokované vejcovody, stejně tak neobjasněnou neplodnost.
Návštěva centra pro reprodukční medicínu je doporučována ženám do věku 35 let, které se po dobu 12 měsíců neúspěšně pokoušely o těhotenství. U žen, které jsou starší 35 let, je vhodné obrátit se na specialisty již po 6 měsících snažení.
Proč se kvalita vajíček s přibývajícím věkem zhoršuje?
"V době „čekání“ na uvolnění vajíčka je genetická informace uvnitř vajíčka chráněna speciálními proteiny. Tyto proteiny ale zároveň podléhají negativnímu vlivu oxidačního stresu, který je standardní součástí lidského organismu. Dopad tohoto stresu je individuální a lze jej pozitivně ovlivňovat antioxidanty. Negativní vliv oxidačního stresu si můžete představit jako pomyslné bombardování komplexu genetické informace a ochranných proteinů uvnitř oocytu malými bombičkami – takzvanými volnými radikály. V průběhu let, pod vlivem bombardování, dochází k oslabení a poškození proteinů, které chrání genetickou informaci ve vajíčku. Proto s vyšším věkem vzniká větší pravděpodobnost genetických abnormalit v dozrávaném vajíčku."
RNDr. Tomáš Rieger PhD. vedoucí embryolog z kliniky Gynem v Praze.
První návštěva centra asistované reprodukce
Na první návštěvu centra asistované reprodukce (CAR) není nutné mít žádanku od ošetřujícího gynekologa. Pokud vám ale IVF doporučil právě gynekolog, je zapotřebí vzít doporučení s sebou. Na základě žádanky poté pojišťovny přispívají na IVF cykly. Během první návštěvy dojde ke konzultaci s lékařem, který s vámi a vaším partnerem sepíše podrobnou anamnézu a následně naplánuje další kroky ve vyšetření. Nejprve vás ale bude čekat několik otázek.
- Jaký je váš věk?
- Jste kuřák nebo nekuřák?
- Máte již děti? Pokud ano, byly počaté přirozeně nebo pomocí IVF? Jaký je věk vašeho dítěte? Byly v průběhu těhotenství či porodu komplikace?
- Vyskytují se ve vaší rodinně závažná onemocnění, imunitní nebo genetické poruchy?
Následně vás lékař podrobně seznámí s metodou IVF a vysvětlí vám, co všechno vlastně obnáší. Součástí konzultace je také souhlasný podpis obou partnerů. V den konzultace je možné vyšetření pomocí ultrazvuku, krevní náběr na hormonální profil, v případě partnera také sjednání termínu na spermiogram.
Jaké byly Vaše pocity při první návštěvě?
„Z první návštěvy jsem byla strašně nervózní, ačkoli jsem si předem hledala informace o tom, jak to celé probíhá a doma s přítelem jsme všechno řešili, tak nervozita pracovala naplno. Hodně nám ale pomáhalo, že jsme návštěvu centra probírali a byli si navzájem oporou. První dojem z centra byl moc příjemný. Personál na recepci, sestry i naše ošetřující lékařka, která s námi probírala náš zdravotní stav (převážně tedy můj) a to na základě doporučení od mého gynekologa, kde byla stanovena diagnóza s velkou hormonální poruchou. Vysvětlila nám, co se v rámci IVF děje, byly to spíše takové obecné informace, které bez dalších vyšetření nebyly v tu chvíli úplně podstatné. Poté následovalo podepsání souhlasu a vyplnění formuláře pro zdravotní pojišťovnu, aby proces schválila. Z první návštěvy jsme ale měli velmi dobrý pocit, od té doby šlo všechno strašně rychle.“
Před samotnou hormonální stimulací můžete vyzkoušet přírodní produkt Conceive Plus, který obsahuje speciální kombinaci vitamínů, minerálů a antioxidantů. Například Zinek, který napomáhá k normální plodnosti a reprodukci, udržuje normální hladinu testosteronu v krvi, podílí se na procesu dělení buněk.
Jak probíhá příprava na IVF?
IVF je poměrně náročný proces, který je založený na vytvoření optimálních podmínek pro mimotělní početí. Po vstupním vyšetření přichází na řadu komplexní příprava, se kterou vás krok po kroku seznámíme.
Hormonální stimulace
V první fázi přípravy je podstatná ovariální stimulace ženy, která podpoří dozrání folikulů s vajíčky. Čím více se podaří odebrat vajíček, tím vyšší jsou šance na početí. Zpočátku se podávají analoga GnRH ve formě injekcí, které zabrání přirozenému uvolňování hormonů v organismu a tím umožní lékařům dostat hormonální produkci zcela pod kontrolu. Vajíček tak může dozrát hned několik najednou, přičemž se zamezí předčasné samovolné ovulaci. Následuje vlastní stimulace vaječníků dávkou hormonů v podobě HMG (lidský menopausální gonadotropin) nebo FSH (folikuly stimulující hormon). V průběhu hormonální stimulace, která trvá jeden až tři týdny, dochází k ultrazvukové kontrole zrajících folikulů z důvodu stanovení vhodného času pro odběr vajíček. Pokud jsou vytvořené ideální podmínky, začne se pomocí injekcí hCG (lidský choriový gonadotropin) vyvolávat ovulace. K punkci folikulů dochází o pár dní později.
Jak jste snášela hormonální stimulaci?
„Pár měsíců před návštěvou centra jsme oba s přítelem užívali na podporu různé bylinné čaje. Byli smířeni s tím, že nás proces IVF nemine, i tak jsme si řekli, že kdyby to nepomohlo, tak rozhodně neublíží. Z hormonální stimulace jsem měla opravdu strach. Představa, že si musím každý den píchnout injekci do břicha, byla děsivá. Přítel byl ale hodně nápomocný, takže mi každý den poctivě píchl injekci. V mém případě trvala stimulace téměř 14 dní, v prvních dnech jsem na léčbu prakticky nereagovala a tak zvýšili dávku. Při posledním ultrazvuku jsem dostala léky na spuštění ovulace a 36 hodin po injekci jsem přišla do centra na odběr. Těšila jsem se, až to budu mít za sebou – hormonální stimulace mi nedělala příliš dobře.“
Odběr pohlavních buněk
Následný odběr vajíček probíhá pod ultrazvukovou kontrolou a to přesně v načasovaný okamžik. Zákrok obvykle trvá 10 minut a provádí se v celkové anestezii. Dochází také k odběru spermatu. Klasicky masturbací, ve vážnějších případech odsátím z nadvarlat nebo odebráním tkáně. Pokud je semeno od partnera či dárce již uschované, dochází k jeho rozmrazení.
Speciálně navržený doplněk stravy Fertilman obsahuje důležité složky jako je L-Carnitin, L-Arginin, selen, zinek, vitamín B6, vitamín E, vitamín B12, hořčík, železo. Hořčík, železo a vitamín B12 se podílí na procesu dělení buněk. Zinek zase chrání buňky před volnými radikály a přispívá k normální plodnosti a reprodukci. Vitamín E je silným antioxidantem.
Oplodnění a kontrola embryí
Následně se spermie v laboratoři pečlivě zpracují – shromáždí a vyčistí. U klasického IVF se přidávají do kultivačního média k vajíčku po třech až šesti hodinách po odběru. Někdy je ale nutné přistoupit k mikroinseminační metodě (zpravidla ISCI), kdy se jednotlivé spermie vpraví přímo do vajíčka. Po 24 hodinách v laboratoři zjišťují, zda došlo k oplození. Pokud ano, embryo se ještě několik dní kultivuje mimo tělo ženy a je pravidelně kontrolováno. V případě, že se vše vyvíjí tak, jak má, dochází k embryotransferu, tedy přenesení vajíčka do dělohy.