NÁRŮST HMOTNOSTI PŘI UMĚLÉM OPLODNĚNÍ. JAK TO S NÍM JE?
Nárůst hmotnosti při umělém oplodnění bývá velkým strašákem žen. Co je jeho příčinou?
Dlouhodobá a neúspěšná snaha o miminko dost často přivádí páry k myšlence umělého oplodnění, které zpravidla bývá spojené s nejistotou, řadou otázek i nepříjemných pocitů. Ačkoliv je celý proces umělého početí složitý pro oba partnery, největší tíha leží zejména na bedrech ženy, která kromě častých vyšetření musí podstupovat hormonální léčbu v rámci přípravy a stimulace vaječníků před umělým oplodněním. A právě užívání hormonů bývá spojené s vedlejšími účinky, mimo jiné také s nárůstem hmotnosti, kterého se řada žen obává. Proč ke zvyšování tělesné váhy může docházet a co v takovém případě dělat?
Nárůst hmotnosti při umělém oplodnění není samozřejmostí
Ať už vám o tom vyprávěla kamarádka nebo jste se o tom dočetli v některých diskuzích, jistě vám neuniklo, že v souvislosti s umělým oplodněním spousta žen řeší větší či menší výkyvy hmotnosti. Ženy se tak bojí nejen samotného přibírání, ale také toho, že i mírná nadváha může znamenat nižší šance na početí miminka. Začarovaný kruh, říkáte si. Celá problematika je ale o něco komplikovanější. Už teď vás ovšem můžeme uklidnit, že ve většině případů se nejedná o klasický nárůst hmotnosti v podobě nabírání tuků. Také to neznamená, že v rámci IVF začnete automaticky přibírat na váze. Každá žena je jiná a stejně odlišně reaguje i tělo. Není to tedy samozřejmost, ale potenciální riziko vedlejších účinků v rámci hormonální terapie, o kterém je dobré vědět. Častěji se ale jedná jen o přechodný stav, který po krátkém čase a ukončení léčby přirozeně vymizí.
Proč dochází k nárůstu hmotnosti?
Faktorů, které posunou ručičku na vaší váze o kousek výše, je hned několik, přičemž nejčastěji se ženy s nárůstem hmotnosti setkávají v důsledku zadržování vody v těle. Zpravidla se zvýšení tělesné váhy projeví při léčebných cyklech, větší predispozice mají obvykle ženy s mírnou i větší nadváhou, stejně tak pacientky, které se léčí se syndromem polycystických ovárií. Samotných příčin ale může být celá řada, pojďme si je proto rozklíčovat.
Hormon stimulující plodnost
Specialisté přes umělé oplodnění došli k závěru, že folikuly stimulující hormon (FSH) způsobuje nadýmání a také přibírání na váze. FSH totiž dramaticky zvyšuje hladinu estrogenu, jehož vedlejším účinkem bývají nejen výkyvy nálad, ale i fyzické změny. Často vlivem něj dochází také ke zvětšení vaječníků, které mohou způsobit, že břišní oblast bude působit o něco objemněji.
Vedlejší účinky léků pro stimulaci IVF
Velkou roli hrají také vedlejší účinky léků, které se používají během přípravy na IUI i IVF. Ty mají za úkol zvyšovat ženský hormon estrogen, který mimo jiné způsobuje zadržování vody v těle a nadýmání, což se podepíše i na váhových výkyvech. Ostatně takový účinek má na ženy i v pozdní polovině menstruačního cyklu, kdy cítíme zvláštní tíhu v celém těle. Tento účinek se ale mnohonásobně zvyšuje v rámci cyklů IVF v důsledku zvyšování počtů folikulů. Jakmile ale jeho hladina klesne, sníží se i množství zadržené vody a váha se přirozeně stabilizuje. Jinými slovy, jedná se jen o přechodný nárůst hmotnosti, který se nemusí vyskytovat u všech žen. Samotné léky tedy za nárůst hmotnosti nemohou, vše je totiž otázkou určitých hormonálních reakcí a možných vedlejších účinků.
Ovariální hyperstimulační syndrom
Větší nárůsty hmotnosti mohou být spojené také s ovariálním hyperstimulačním syndromem, což je poměrně vážný stav, který se projevuje oteklými a bolestivými vaječníky, problémy se žaludkem, ale také s velkým a rychlým zvýšením hmotnosti. Pokud se takové projevy nenadále objeví, neprodleně se spojte se svým lékařem.
Jiné příčiny způsobující nárůst hmotnosti
Nárůst hmotnosti při umělém oplodnění dost často bývá spojený s jiným postojem k životnímu stylu. Snad každý specialista doporučí ženě především klid na lůžku, více odpočinku a méně stresu. Z různých statistik proto vyplývá, že ženy se v rámci přípravy na IVF mají více tendenci šetřit, dopřávat si v jídle a minimalizovat pohybové aktivity z důvodu opatrnosti. Jiné stravovací návyky a také omezení pohybu proto často vede k nárůstu hmotnosti, avšak nikoli v důsledku léčby IVF, ale vlivem změny dosavadních životních zvyklostí.
Jak velký nárůst hmotnosti je normální?
Každá žena má zkušenosti s přibíráním v rámci IVF odlišné. Zatímco některé ženy vůbec nepřiberou, jiné naberou jen pár kil, po kterých za krátkou dobu není vidu ani slechu. Další ženy pak mají nárůst hmotnosti o něco větší a mají problémy s jejich shazováním. Běžně ženy před přenosem embrya nabírají kolem tří kil, výjimkou však není ani patnáct kilo, což už je ale opravdu děsivé číslo, které je nutné řešit se specialistou.
Chcete zdravě mlsat a hledáte zdravou alternativu za cukr? Vyzkoušejte balení sladila Steviola v prášku 350g.
Jak si poradit s nárůsty hmotnosti při IVF?
Přestože některé ženy mají tendence pustit se při prvním přibrání do přísných diet, pamatujte na to, že se zrovna nacházíte v citlivém období, kdy podobné diety nejsou zcela na mírně. Potřebujete mít dostatek sil, ale cítit se dobře i po psychické a fyzické stránce. V tomto případě je vůbec nejlepší jít na to selským rozumem - jíst, co mám ráda, ale v menším množství, snažit se hledat zdravější alternativy a usilovat o vyvážený jídelníček plný ovoce, zeleniny, libového masa a mléčných výrobků. Vyvarujte se tomu, abyste stres přejídali tučným a sladkým jídlem, což bývá častým nešvarem žen při procesu IVF. Buďte v klidu, nestresujte se a pokud nějaké to kilo navíc na váze objevíte nebo máte chuť dopřát si po čase malého dortíka, svět se přece nezboří. A co se pohybu týče, vůbec nejlepší je v takovém případě jóga, která je balzámem nejen pro tělo, ale i duši. Už jen to je skvělou prevencí a zároveň také možností, jak korigovat nárůst hmotnosti při umělém oplodnění.
ZDROJE:
Does fertility treatment lead to weight gain? | Parenting News,The Indian Express