Využijte do sobotní půlnoci 15% slevový kód AKCE15 pro nákup nad 999 Kč!

TĚHOTENSTVÍ PLNÉ OTÁZEK. CO MAMINKY NEJVÍCE ZAJÍMÁ?

Těhotenství. Jaké jsou nějčastější otázky během těhotenství? 


Každá nastávající maminka si v průběhu těhotenství klade spoustu otázek. Ostatně se ani není čemu divit. Těhotenství je opravdu jiný stav, který doprovází velké množství významných změn. Najednou tu nejsme jen samy za sebe, ale nosíme pod srdcem miminko, které musíme opatrovat a dělat vše pro to, aby se vyvíjelo a rostlo tak krásně, jak má. Právě proto nastávající maminky občas bojují s určitou nejistotou, ptají se na vhodné postupy, zajímají se o problematiku porodů a následně čerstvého rodičovství. Abychom to maminkám alespoň trochu ulehčili, nachystali jsme soubor těch nejčastějších dotazů. A pokud náhodou mezi nimi nenajdete ten svůj, neváhejte nám napsat.

otazky

Musím během těhotenství omezit fyzickou aktivitu?

Samozřejmě je nutné vyhýbat se náročným a silovým tréninkům, ovšem lehké, nenáročné a pravidelné cvičení je naopak tou nejlepší cestou, jak zůstat během těhotenství v kondici a perfektně se připravit také na porod. Velmi účinné je například cvičení podle Ludmily Mojžíšové, které prospívá z hlediska posílení pánevního dna, zádového a břišního svalstva, zároveň také výrazně usnadní porod.

Mohu užívat nějaké vitamíny nebo léky?

Všeobecně je vhodnější se chemických lékům vyhýbat, ovšem pokud trpíte problémy, které si vyžadují léčbu, a váš lékař vám ji doporučí, miminku to nijak neublíží. Samostatnou kapitolou jsou vitamíny, které v mnohých maminkám také budí rozpaky. Některé bylinky a vitamíny sice nejsou vhodné, ovšem velká řada z nich je pro dobře probíhající těhotenství zcela nepostradatelná. Jmenujme například kyselinu listovou, která je pro správný a zdravý vývoj miminka nezbytná, nebo třeba magnézium, které pomáhá předcházet křečím a tvrdnutí bříška. Vůbec nejlepší je od samotného počátku gravidity zvolit účinný komplex vitamínů pro těhotné, který doplní vše potřebné vám i vašemu miminku.

Je špinění během těhotenství normální?

Občasné křeče nebo špinění jsou v prvním trimestru normální, protože oplodněné vajíčko se implantuje a začíná růst uvnitř dělohy. Pokud však trpíte přetrvávajícími křečemi a krvácením, měla byste se neprodleně obrátit na svého gynekologa. Může se totiž jednat o známku vaginální nebo děložní infekce, projev mimoděložního těhotenství nebo počínajícího potratu.

 

Bude porod hodně bolet?

Každá maminka je jiná. Zatímco některé ženy mají bolestivější průběh porodu, jiné maminky hodnotí svůj porod z hlediska bolestivosti jako nekomplikovaný. Velkou roli v tom sehrává řada faktorů, přičemž nejčastější je zejména velikost miminka. Není proto od věci se začít připravovat na porod co nejdříve, jak to jen jde. Velmi účinná jsou nejen lehká cvičení, pravidelná masáž hráze, ale také nácvik uvolnění pomocí Aniballu, který si oblíbila řada nastávajících maminek. Jedná se o speciální pomůcku, díky níž si nacvičíte vědomé uvolňování pánevního dna v kontextu se správným dechem, čímž zvýšíte šanci na hladký porod bez poranění.

Jaké příznaky jsou běžné a které znamenají něco vážnějšího?

Zde záleží především na tom, v jakém trimestru se právě nacházíte. V prvním trimestru jsou nevolnosti, občasné zvracení, extrémní únava, drobné špinění a citlivost prsů zcela normální. Pokud ovšem trpíte na silné krvácení, velké křeče a bolesti břicha nebo nejste schopna udržet žádné jídlo či tekutiny, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékaře.

Jakmile se přesunete do druhého trimestru, můžete pociťovat tlak v pánvi nebo tah v dolní části břicha. Pokud však náhle zaznamenáte silný pánevní tlak nebo bolest, objevíte vaginální krvácení nebo netypický výtok, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Ve třetím trimestru jsou velmi časté občasné děložní kontrakce, pánevní tlak, zároveň se také zpravidla vrací zvýšená únava. Navštívit lékaře je však urgentní, když:

  • Prožíváte silnou bolest.
  • Praskne vám plodová voda. Pokud je tekutina navíc nazelenalá nebo hnědá, může to znamenat, že v plodovém vaku je přítomna stolice známá také jako mekonium (je zde vysoké riziko, že by ji miminko mohlo spolknout).
  • Trpíte náhlým otokem, rozmazaným viděním nebo silnou bolestí hlavy. To vše mohou být příznaky preeklampsie (náhlý nástup vysokého krevního tlaku).
 


ZDROJE:

https://www.whattoexpect.com/wom/pregnancy/11-crucial-questions-every-woman-needs-to-ask-her-ob-gyn-during-pregnancy.aspx

https://www.sandiegofamily.com/parenting/baby/20-questions-to-ask-during-pregnancy

https://whasn.com/7-common-pregnancy-questions/